Monthly Archives: Říjen 2017

Doba stříbrná pokračuje, letní druhé místo je největší oddílový úspěch

V sobotu čtvrtého listopadu poplaveme na Laguně v Přerově. Část naší výpravy se pokusí dostat do první rozplavby a ze soutěže co nejdříve odjet. Důvodem odjezdu ale nebudou soukromé záležitosti.

V Krnově totiž bude ve stejné době vrcholit sezóna dálkových plavců. V odpoledním programu dojde i na vyhlášení soutěže oddílů. Naše letošní druhé místo je oddílovým maximem, v předchozích třech letech jsme byli pátí, třetí a čtvrtí. Ze sedmnácti sezón jsme jich drtivou většinu strávili v první desítce.

Čtyři medailová umístění na jičínském kilometru

Asi poslední den letošního dlouhého Babího léta jsme strávili v Jičíně. Radek objevil velmi rychlou cestu na Havlíčkův Brod a tak jsme dorazili současně s místními pořadateli. Celkem nás přijelo 27, z toho 24 na kilometr. Praha měla být ve 45 lidech, ale nakonec tu přihlášku vytunili na 60. Asi se jim taky ztrácejí potvrzené prohlídky. Měli jsme tak dost času na přípravu. Na nástupu jsme ostatním oddílům oznámili velmi smutnou novinu.

Jozef Makai

*15.4.1947  †15.10.2017

Svoji premiéru v zimním plavání jsem měl 8.listopadu 1980 na Horním rybníku ve Svitavách. Za osobní asistence našeho předsedy jsem tam uplaval stovku. Na trati 750 metrů plavali tehdy jen čtyři soutěžící. Jožka Makai byl mezi nimi. Potkávali jsme se pak pravidelně celou zimu.

Na Zlatých pískách jsme se v létě 1981 setkali i na dálkovém plavání. Tehdy došlo k velmi neobvyklé věci. Mezi přemírou bójek ve vodě si z čela závodu každý vybral podle vlastního uvážení. Po dlouhých diskusích byla celá soutěž anulována. Jožka odněkud přinesl svoje mapy a vysvětlil sboru rozhodčích, že bójí vůbec nebylo zapotřebí. Jako jedna velká bóje lze použít ostrov uprostřed vodní plochy. A tak se tehdy i stalo.

Nakoukli jsme na první flek, budeme na něm 14 dní

První říjnovou sobotu se plavalo se Slavkově už podvanácté. Byli jsme samozřejmě pořadateli. Řadě našich členů ještě po babím létě nedošlo, že by už měli jít plavat. Z oddílu náš plavalo čtyřicet, zatímco po posilovacích manévrech před čtyřmi lety to bylo 67 dokonce členů. Propad ale měla taky Praha. Místo loňské padesátky plavců přijel autobus zaplněný jen zpola.

Zahájení otužilecké sezóny

V neděli 1. října jsme zahajovali sezónu, náš oddíl pořádal 69. plavby otužilců v Punkvě. Poprvé jsem byl plavat v Punkevních jeskyních roce 1981. Tehdy jsme jako oddíl Lokomotiva Brno byli jako organizátoři vůbec poprvé. Předtím to prý bývala pražská záležitost. Tato tradice skončila po smrti Oldřicha Lišky, zemřel na jaře roku 1981. Jako Fides Punkvu nepořádáme dlouho, tohle pořadatelství na nás přešlo až po Michalově příchodu.