Současnost oddílu Fides

Naši plavci i nadále zůstávají rozdělení do jednotlivých teritoriálních skupin. Největší skupinou je ta brněnská. Druhou nejstarší pak Severní aliance s plavci z Liberce, Jablonce a nyní i Curychu. Dále máme skupinu „Montenegro“ – plavci z Černé Hory, Blanska a Šošůvky, S – Slavkova u Brna a DS – Dunajská Streda. Hned na jaře byli plavci z Dunajské Stredy základem velmi úspěšné expedice, která překonala Gibraltar. V pátek 1. dubna vytvořila Magda Okurková nový český ženský rekord časem 3:42 hodiny, kdy stávající rekord překonala o 53 minut. V tandemu s ní se udržel Richard Nyáry, překonal absolutní slovenský rekord o přesně tři hodiny – nový rekord má hodnotu 3:43 hodiny. V sobotu 2. dubna zdolali trasu mezi Punta Marroquí de Tarifa ve Španělsku a Punta Cires v Maroku také sourozenci Pékovi – Ondrej za 5:11 a Deži za 5:12 hodiny.

V letní sezóně roku jsme Českém poháru měli šance na dobré umístění a naše předsezónní cíle se nám podařilo opět překročit. Na začátku září jsme byli předstiženi pouze silnými oddíly Komety, Pardubic a Bohemians. Zisk čtvrtého místa je druhým nejlepším v historii oddílu. Vyšla také (moje) speciální příprava na republikové mistrovství čtyřčlenných štafet. Na veslařském kanálu v Račicích jsme letos získali s velkým přehledem dvě zlaté zlatou a stříbrnou medaili. Naše první štafeta ve složení Martin Homolka, Magda Okurková, Radka Eremiášová a Richard Nyáry vyhrála s velkým přehledem kategorii 100 – 159 let, oddílový rekord přitom vylepšila o více než půl hodiny. V nejstarší kategorii jsme pak brali pět dvě první místa. Suverénní byl klan Kouřilových a Matuštíkových.

Na startu zimní sezóny 2016/2017 je snahou vedení oddílu, aby klíčoví plavci zdolali úspěšně kritéria nutná pro pokračování členství – přihlášení se a absolvování lékařské prohlídky a úhrada členských příspěvků. Hlavním sportovním cílem pro zimní sezónu 2016/17 je obhajoba výhry v Českém poháru v soutěži oddílů. Uspořádali jsme velmi úspěšně již tři soutěže – Punkvu, Slavkov a Blansko. Při premiéře blanenské soutěže odvedla výbornou práci skupina plavci Montenegro. Plavci sdružení okolo Luboše Pelikána a Pavla Mikuláška dokázali s minimální podporou zbytku oddílu zabezpečení velmi kvalitní soutěže. Po osmi soutěžích registrujeme enormní snahu ze strany našeho letitého soupeře. Náš mnohem méně početný kádr pustil konkurenta do malého brejku. Zvýšené úsilí se ale odráží na vynikajících dílčích výsledcích mnoha našich plavců. Zhruba ve třetině sezóny vedou naši členové sedm kategorií z dvanácti. Díky akviziční činnosti zejména ve skupině Montenegro jsme získali velmi cenné posily pro obě odvětví našeho sportu – Michal Slanina (geniální akvizice Martina Homolky), Radka Eremiášová (Petr Mihola), Roman Rozsíval, Jan Böhm + několik ambiciózních nováčků. Velmi vhodně doplnili kádr také Slavkováci, Jarmila Mašová bude „hrát“ o medaile hned ve své první sezóně, výborně se s první sezónou vyrovnává také Ivan Marek.

V polovině prosince se v Dunajské Stredě pokusí zdolat populární ledovou míli naši členové Eliška Podmelová, Radomír Suchopa a Richard Nyáry, Sedm plavců se připravuje na 2. Mistrovství světa asociace IISA. Na jednotné trati 1000 metrů se plave v německém Burghausenu již v pátek 6. ledna. Na den svých 41. narozenin se o zisk světového titulu pokusí Rostislav Vítek. Reálné medailové ambice mají kromě Radka Suchopy také Magda Okurková a Eliška Podmelová. V silně nabitých kategoriích 40 – 49 a 50 – 59 let se pak o malý zázrak pokusí Deži Pék, Richard Nyáry a Petr Mihola.

Brno, 5.12.2016                                                                                            Petr