Historie oddílu

Jak vznikl oddíl Fides

… a stručný popis jeho cesty do dnešních časů

U zrodu oddílu byla úspěšná spolupráce dálkových plavců a otužilců Richarda Haana a Petra Miholy s vedením společnosti Trade Fides při zdolání Gibraltarského průlivu na konci uplynulého tisíciletí v srpnu roku 2000. Tělovýchovná jednota Fides Brno byla založena a registrována 23. srpna 2000. Tehdejším zakládajícím předsedou se stal Zdeněk Filip a zakládajícími členy byli Libor Hledík, František Houdek, Pavel Sedlák, Jaroslav Nesvadba, Vladimír Pilát, a Mirek Tichý. K nim se záhy přidali oba úspěšní plavci přes Gibraltar a Hana Kvapilová. V sezóně 2000/2001 skončil náš malý oddíl na 6.místě v Českém poháru zimního plavání.

Do sezóny 2001/02 jsme vstoupili sloučeni s oddílem Jiskra Kamenický Šenov. Získali jsme tak mistryně ČR Zuzku Kouřilovou a Stáňu Brustmannovou. Dále pak hotové závodníky Pavla Kouřila, Milana Maternu, Jiřího Valeše a Jarka Brustmanna. Plavci „Severní aliance“ se v následující sezóně postarali o téměř polovinu získaných bodů. V sezóně 2002/2003 jsme získali první vítězství Českého poháru zimního plavání. A tak to s námi jde dál. Vývoj oddílu až do dnešního času je lemován mnoha osobními úspěchy jednotlivých členů. Mezi ně patří i tři úspěšná překonání úžiny La Manche Richardem Haanem, Petrem Miholou a Honzou Příborským. Úspěšně La Manche zdolali také naši pozdější členové Jozef Lendacký (2004) a Ivan Gazdík (2010). V současné době v oddíle působí i český rekordman. Dne 14.8.2009 překonal obávanou úžinu plavec Komety Brno Rostislav Vítek v čase 7:16:25 hodiny. V doprovodném týmu měl tehdy Petra a Václava Miholovy z našeho oddílu.

Mezi členy oddílu jsou vítězové Českého poháru zimního plavání a držitelé řady medailí z Mistrovství České republiky. (viz podrobná statistika).

V zimní sezóně se věnujeme zimnímu plavání, v letních měsících se účastníme závodů dálkového plavání. Postupně někteří z původních členů odešli, ale zejména díky akvizičním schopnostem Petra Miholy jsme mnoho nových plavců a plavkyň získali.

Náš oddíl vznikl díky „expediční plavbě“. Při snaze o udržení tradice se nám v letních měsících postupně podařilo realizovat několik sólových přeplaveb kanálu La Manche, včetně jedné štafetové. Opakovaně jsme se také účastnili závodu Rapperswill – Curych ve Švýcarsku. Rovněž jsme působili u české reprezentace na závodech Světového a Evropského poháru (Srbsko, Brazílie, Nizozemsko).

Dosud nepřekonaným vrcholem našich expedičních snah zatím zůstává trojitá přeplavba světoznámého jezera Loch Ness ve Skotsku v září 2008, non stop a v čase 42 hodin a tři minuty. V březnu roku 2014 se deset našich plavců zúčastnilo světového mistrovství v zimním plavání v Rovaniemi (FIN). S konkurenci dalších 41 států jsme získali pět medailí, včetně zlaté za absolutní prvenství v ženské kategorii (Magda Okurková vyhrála 20. března závod na 450 metrů v nejrychlejším ženském čase mistrovství 6:26,31 min). Teplota vody v ledovém bazénu na řece Kemijoki byla -0,5°C.

Významným způsobem se oddíl zapojil do celosvětové akce „Ledová míle“. Během sezóny 2014/15 překonalo vzdálenost anglické míle (1609 metrů) ve vodě o teplotě pod 5°C hned osm našich plavců. Naši členové Rostislav Vítek a Magda Okurková jsou již déle než půl roku držiteli světového rekordu v této extrémní disciplíně.

Při pravidelných účastech na mistrovstvích světa členové oddílu vybojovali již 49 medailí. Po únorovém mistrovství světa v Glogówě již máme devět mistrů světa:

Magda Okurková (2 tituly)          Rovaniemi, Finsko                                          2014

Eliška Podmelová                       Burghausen, Německo                                   2017

Rostislav Vítek                            Burghausen, Německo                                   2017

Michal Slanina                            Tallinn, Estonsko                                             2018

Radka Eremiášová (2 tituly)       Tallinn, Estonsko                                             2018

Jana Matuštíková (2)                  Tallinn, Estonsko                                             2018

Jana Matuštíková                       Bled, Slovinsko                                                2020

Bedřich Hanuš  (2)                     Bled, Slovinsko                                                2020

Radomír Suchopa                      Glogów, Polsko                                                2022

Václava Benešová                     Glogów, Polsko                                                2022

Magda Okurková                        Glogów, Polsko                                               2022