Současnost oddílu Fides

Naši plavci i nadále zůstávají rozdělení do jednotlivých teritoriálních skupin. Největší skupinou je ta brněnská. Druhou nejstarší pak Severní aliance s plavci z Liberce a Jablonce. Dále máme skupinu „Montenegro“ – plavci z Černé Hory, Blanska a Šošůvky, S – silná skupina plavců ze Slavkova u Brna a také novou skupinou ČB. Českobudějovické Pijavice vznikají díky vzorné akviziční činnosti Václavky. Zatím obsazují téměř kompletní portfolio tratí, nicméně již po několika soutěžích je patrné, že minimálně zisk druhého místa je letos rozhodně v našich silách. Společně v této sezóně pořádáme čtyři soutěže zimního plavání, na Punkvě, ve Slavkově, Blansku a Mistrovství České republiky v Brně.

V letní sezóně roku 2017 jsme Českém poháru měli šance na dobré umístění a naše předsezónní cíle se nám podařilo opět překročit. Až na začátku září jsme byli předstiženi pouze silným oddílem Bohemians. Zisk druhého místa byl nejlepším v historii oddílu.

V březnu 2018 jsme odjeli v rekordně silné sestavě na 11. Mistrovství světa kategorie IWSA. V estonském Tallinu se český výprava neztratila a vybojovala dvacet cenných kovů. Hned dvanácti medailovými úspěchy se na této bilanci podíleli plavci našeho oddílu. Od sedmého března již oddíl disponuje celkem pěti mistry světa. Naše závodnice Jana Matuštíková a Radka Eremiášová získaly v Estonsku dokonce dva nejcennější kovy. Mistrem světa je také Michal Slanina, absolutní vítěz Českého poháru z uplynulé sezóny. Vůbec prvním českým mistrem světa v zimním plavání se stala 20. března 2014 v Rovaniemi Magda Okurková. A náš seznam doplňuje ještě slavná výhra Elišky Podmelové na kilometrové trati v asociaci IISA v Burghausenu, to bylo 6. ledna 2017.

Pro léto jsme si letos dali skromnější cíle. Naše opory jsme nechali před zimní sezónou vydechnout. Vyšla opět (moje) speciální příprava na republikové mistrovství čtyřčlenných štafet. Na veslařském kanálu v Račicích jsme letos získali s velkým přehledem dvě zlaté, stříbrnou a bronzovou medaili. V nejstarší věkové kategorii jsme pak obsadili dokonce všechny.

Na startu zimní sezóny 2018/2019 je snahou vedení oddílu, aby klíčoví plavci zdolali úspěšně kritéria nutná pro pokračování členství – přihlášení se a absolvování lékařské prohlídky včetně zaslání dokumentu a úhrada členských příspěvků. Hlavním sportovním cílem pro zimní sezónu 2018/19 je obhajoba druhého místa v Českém poháru v soutěži oddílů. Uspořádali jsme velmi úspěšně již tři soutěže – Punkvu, Slavkov a Blansko. Slavkovská soutěž se odehrála v téměř letním počasí a líbila se všem 138 účastníkům. Slavkováci uspořádali úspěšně soutěž již po čtrnácté, osmkrát se plavala jako mistrovství České republiky v zimním plavání v prsařském způsobu. Při třetím ročníku blanenské soutěže tradičně odvedla výbornou práci skupina plavci Montenegro. Plavci sdružení okolo Luboše Pelikána a Pavla Mikuláška dokázali s minimální podporou zbytku oddílu zabezpečení velmi kvalitní soutěže. Zvýšené úsilí se již také odráží na vynikajících dílčích výsledcích mnoha našich plavců. V současné době vedeme polovinu všech kategorií.

 

Brno, 5.11.2018                                                                                            Petr