Jozef Makai

*15.4.1947  †15.10.2017

Svoji premiéru v zimním plavání jsem měl 8.listopadu 1980 na Horním rybníku ve Svitavách. Za osobní asistence našeho předsedy jsem tam uplaval stovku. Na trati 750 metrů plavali tehdy jen čtyři soutěžící. Jožka Makai byl mezi nimi. Potkávali jsme se pak pravidelně celou zimu.

Na Zlatých pískách jsme se v létě 1981 setkali i na dálkovém plavání. Tehdy došlo k velmi neobvyklé věci. Mezi přemírou bójek ve vodě si z čela závodu každý vybral podle vlastního uvážení. Po dlouhých diskusích byla celá soutěž anulována. Jožka odněkud přinesl svoje mapy a vysvětlil sboru rozhodčích, že bójí vůbec nebylo zapotřebí. Jako jedna velká bóje lze použít ostrov uprostřed vodní plochy. A tak se tehdy i stalo.
Pokračovat ve čtení „Jozef Makai“

Odešel Jarek

Jarek se narodil v roce 1927 ve Znojmě, v Dyji uplaval svoje první metry. Znojmo na začátku války s rodiči upustil před Němci. „Celý život jsem tavil sklo“, vysvětloval mě často na cestách na soutěže. V roce 1997 mu bylo 70 roků. Přišel za mnou: „Budu teď asi rok chybět, staví se továrna ve Vietnamu, vyžádali si mě tam!“ Vrátil se skoro za dva roky. „Byl jsem tam skoro zbytečný, vedl to celé Holanďan, můj žák!“, poznamenal se skromností sobě vlastní.
Pokračovat ve čtení „Odešel Jarek“

Jakub Hašek

10.9.1987 – 30.10.2015

Kubáška jsem si všiml v hodinách tělocviku, vedl je Honzík Váně. Chodíval jsem si před prací zahrát s Honzovými žáky florbal.  Bylo to v roce 2004, možná 2005. Kuba mně byl povědomý z bazénu, hrával tam, taky s Honzou, podvodní ragby.

Vylákal jsem pak Kubáška do Slavkova, o hodně později, v říjnu 2010. Hned se nám všem líbil, ragbisté  žárlili, ale Kubášek už pak plaval jen s námi. Brzy taky dostal přezdívku, autorem byl Pavel Kouřil. „Kuba Hašek“ se špatně vyslovuje. A tak byl na světě Kubášek. Hned si vyplaval všechny třídy, všechno objel a na konci roku už byl zaslouženě nováčkem roku. Brzy zjistil, že v oddíle získal mezi členy několik tatínků a maminek,  věkově i dědečků. A byl to syn i vnuk, který se nám opravdu vydařil.

Pokračovat ve čtení „Jakub Hašek“

Epizoda, nebo začátek dlouhé šňůry titulů?

První zimní titul Rosti Vítka přišel již v jeho druhé sezóně. V té předchozí si na útok na zisk nejcennější tuzemské trofeje připravil půdu ziskem prvního výkonnostního stupně. Díky tomu mohl uplynulou sezónu absolvovat bez omezení. Jeho starty v dřívějších letech se uskutečnily pouze na samém počátku sezóny a nelze je považovat za věrohodné zimní plavání. Novopečeného vítěze, trenéra v oddíle Kometa Brno a reprezentačního trenéra dálkových plavců jsme se zeptali na jeho dojmy těsně po skončení sezóny.
Pokračovat ve čtení „Epizoda, nebo začátek dlouhé šňůry titulů?“