Monthly Archives: Březen 2018

Jak jsem se dostal na MS v Tallinu

Sezóna 2016/2017 v plavání byla bezpochyby mojí zlomovou. Zásadním důvodem byl začátek hostování ve FIDESu, kam jsem přešel z Jičínského Delfína. Primární cíl mého hostování bylo účastnit se závodů v zimním plavání. Vzhledem k tomu, že jsem nikdy studenou vodu neměl rád, měl jsem výrazné pochybnosti, zda to dokážu. Ovšem uklidňování náčelníka, Magdy a Martina Homolky mi dodávalo sílu a odvahu a díky tomu jsem se prokousal první sezónou. Již v této době jsem zaregistroval úspěchy českých plavců na MS v Burghausenu a zjistil jsem, že pokud bych se zúčastnil na trati 1 km, byl bych pravděpodobně 2. ve své kategorii.

Když jsme ten tállinnskej rybník naháněli…

Na počátku bylo Svaťovo:“…já mám nápad!“ Díky jeho „nápadům“ jsme už byli v Rovaniemi, Burghausenu a teď tedy i v Tallinnu.

Přesnou statistiku a podrobnosti všech mistrovství víte od Petra, já vám chci přiblížit naši tállinnskou pouť. Jsou to mé osobní dojmy a postřehy z cesty, závodů a města.

Vyrazili jsme ze Slavkova v neděli odpoledne. Robo, my tři slavkovské žabky, jak nás pěkně nazval Petr, a Svaťa. Náš řidič, ochránce, pomocník, fanda, buddy a původce všeho. Čekala nás dlouhá cesta přes celé Polsko, Litvu, pobřeží Lotyšska až do Finského zálivu. Skoro 1600 kilometrů. Po půlnoci už toho měl Svaťa dost, zastavil u malého motorestu a zdřímli jsme asi na dvě hodiny v autě, než nás vzbudili Pražáci. Teprve pak jsme si všimli, co se to míhá na stěnách za okny toho zařízení. Samá erotika na fotkách a videích. No, nikoho nenalákali, pokračovali jsme dál. Další větší zastávku jsme udělali až v Lotyšsku u moře. Zamrzlou hladinu jsme ještě neviděli. Díky silným mrazům a větru zmrzly vlny do ledových plátů a tenkých pichlavých jehliček.

Naši Mistři světa

 

20.03.2014 IWSA Rovaniemi, Finsko Magda OKURKOVÁ   450VZ
06.01.2017 IISA Burghausen, Německo Eliška PODMELOVÁ 1000VZ
06.03.2018 IWSA Tallinn, Estonsko Michal SLANINA   450VZ
Jana MATUŠTÍKOVÁ   450VZ
Radka EREMIÁŠOVÁ   450VZ
07.03.2018 Jana MATUŠTÍKOVÁ   200VZ
Radka EREMIÁŠOVÁ   200VZ

Fidesáci na mistrovství světa – historie a současnost – 1. část – Rovaniemi 2014

Na naše úplně první mistrovství světa jsme se vypravili v březnu roku 2014. Konalo se ve finském Rovaniemi. Jednalo se již o deváté mistrovství světa asociace IWSA – Ice Water Swimming Association. To první bylo již v roce 2000. Mezi osmi předchozími pořadateli se pětkrát objevilo finské město. Jednou se plavalo v Londýně, jednou v lotyšské Jurmale a jednou ve Slovinsku.
Zpočátku jsem byl velmi skeptický, možnost účasti na MS jsme totiž nevyužili už v roce 2010, tehdy se plavalo právě ve Slovinsku, na Bledu. Na světovou akci je zapotřebí vytáhnout z kapes více bankovek. To se nám tehdy ještě nechtělo.

První cestu na Slovensko jsme zvládli

Senecká jezera měla pohárovou premiéru před sedmi lety. Tehdy bylo venku 17°C a voda přes 8°C. Od té doby je to čím dál horší. Letos byla voda přijatelných 7°C, vždy okolo čtyř.

Zvládli jsme to v souladu s našimi možnostmi. Michal těsně prohrál s Rišem a doplaval třetí. Honza Böhm byl devátý, stačilo mu to ale k posunu na druhé místo v kategorii. Robo byl 12. a skončí v kategorii druhý, náčelník si po 15. místě vyměnil v téže kategorii místo s Petrem. Kilometr zvládli i Radek (vyhraje kategorii), Mojmír, Luboš a Ivan. Ivan drží druhé místo za Radkem, je to naše nejvíce překvapivé a o to potěšitelnější umístění.