Slavkovských 33 bazénů je víc jak jedna míle

Přestávku v termínové listině Českého poháru v zimním plavání využilo 15. listopadu 2014 na slavkovském koupališti v sobotním odpoledni šestnáct zimních plavců, převážně naších členů oddílu FIDES Brno. Šest z nich si odplavalo trati od 500 metrů do jednoho kilometru. Mezi nimi i Slavkovák Antonín Pavéska, plavčík slavkovského koupaliště.
Dalších deset se po nich vydalo na trať v délce 33 bazénů. Proč si vybrali právě délku 1650 metrů?

V loňském roce se mezi zimními plavci v České republice rozšířila zpráva o celosvětové výzvě ve zdolání tzv. Ledové míle (Ice Mile). S myšlenkou celosvětově evidovat mimořádné plavecké výkony v ledové vodě přišel Jihoafričan Ram Barkai, zakladatel Mezinárodní asociace zimního plavání (IISA).  Jde o uplavání tratě aspoň 1610 metrů (míle) v ledové vodě o teplotě 5°C a nižší ve stojaté vodě nebo se startem a cílem v jednom místě. Je povolena jen jedna běžná silikonová plavecká čepice a obvyklá plavecká ústroj, schválená pro plavecké soutěže.

O ledovou míli se ale v sobotních podmínkách jednat nemohlo, voda v bazénu se několik dnů držela pouze na teplotě těsně pod deseti stupni. Plavci si tak vyzkoušeli zdolání jedné míle v ještě ne plně zimních podmínkách. Po poklidném průběhu se téměř všem plavcům podařilo „vlažnou“ míli bez větších obtíží zdolat.

V časovém rozmezí od 26 do téměř 47 minut postupně uspěli Michal Hájek (Univerzita Brno), Dana Zbořilová (Haná Prostějov) a fidesácká sedmička Jakub Hašek, Radomír Suchopa, Michal Moravec, Petr Mihola, Zuzka a Pavel Kouřilovi a Petr Hartmann.

©Text: Petr Mihola a Michal Moravec, Foto: Svaťa Matuštík