Jak se rodí zimní plavci

V sobotu 8. 10. 2016 jsem se stala účastníkem svého prvního závodu v zimním plavání.

Jak to začalo? V létě jsme chodili s přítelem kondičně plavat. A když zrovna nebylo počasí, tak jsme smutně koukali na zavřenou bránu koupaliště. Jen nám nešlo do hlavy, že i když třeba prší, je u bazénu pohyb, že tam někdo je!

A tak jsme se seznámili se slavkovskými otužilci a začali s nimi plavat. Potom provoz koupaliště skončil, a my mohli chodit dál. Postupně voda chladla a nás mezi sebe přijali do oddílu Fides Brno a přiblížila se sezóna zimního plavání a s ní i můj první závod.

Slavkováci, jako organizátoři, vše vzorně a obětavě připravili. A nebylo toho málo! Zajistit a uvařit pro skoro dvě stovky lidí, nachystat šatny, jídelnu, techniku, medaile, diplomy a odměny… Myslím si, že vše klaplo na výbornou a patří jim velká pochvala.

Den předem, u loupání brambor na salát pro 200 lidí, jsem tahala rozumy z kolegyň, jak to na takových závodech chodí, co dělat a co nedělat a nedovedla jsem si představit, že do té studené vody vlezu, natož abych závodila.

A pak je to tady! Obrovská tréma, strach, nejistota. Říkám si, co tu proboha dělám? A co ti ostatní lidi tady? Vždyť je to bláznovství lézt do studené vody, co je všechny k tomu vede?

Najednou není čas na nic, rychle do plavek, na start, slyším: 10 do startu… 5…hvizd píšťalky a jsem ve vodě a plavu! Tréma je pryč, zaplavuje mě vlna uspokojení, voda je chladná, stříbrná a vůbec není nepřítel. A pak cítím uvnitř sebe teplo, a tak přidávám a říkám si, že snad neudělám ostudu všem, co mi fandí a popostrkují mě povzbuzováním k cíli.

No a potom vnímám Vlaďku Fialovou, jak na mě volá PŘIDEEEJ! PŘIDEEEJ! A rozhodčí ukazuje, že už jsem v cíli. Vůbec mně není zima a mám úžasný pocit, že jsem to zvládla, endorfiny jedou na plné pecky. Teď už vím, proč jsou všichni ti lidi tady, co cítí a proč zimní plavání. Ten pocit nikdo nepochopí, pokud nenajde odvahu a nevleze do ledové vody a neplave v ní jako o život.

Krédem zimního plavání by mohlo být:“ překonej sám sebe“ a když na to máš, i někoho dalšího, ale vše probíhá v duchu přátelského závodění. Už strašně dlouho jsem nezažila pocit, že patřím do party přátelských, vstřícných lidí, ochotných povzbudit a pomoct.

A tak, jak to vypadá, se 8. 10. 2016 na slavkovském koupališti narodil nový zimní plavec.

Jarmila Mašová

©Foto: Dalimil Marek

©Foto: Radomír Kurečka