Vydařená premiéra v Zářičí

Poslední březnovou sobotu se soutěž Českého poháru plavala v této sezóně naposledy na Moravě. Agilní domácí oddíl Hané Prostějov celou letošní sezónou prošel ve výborné kondici. Nad očekávání se vydařila se i třetí soutěž, kterou Hanáci letos pořádali.

Prostějovští našli výbornou lokalitu a uspořádali soutěž, při jejímž hodnocení není nutné šetřit superlativy. Oproti Čehovicím na první pohled zaujalo hned několik hledisek. Všechny účastníky potěšila zejména výborná kvalita vody. Od prezentace na start to pak bylo ve velmi příjemné vzdálenosti. Na břehu rybníka byl pro účastníky připravený stan, ve kterém našel útočiště i mistr zvuku. Předvelikonoční atmosféru dokreslovaly kraslice zavěšené na stromech. I když kdoví, třeba je tam místní mají nainstalované celoročně.
Domácí diváky asi nejvíce zaujal souboj na trati 100 metrů v podání dvou místních občanů. Pak se jich většina vzdálila. V dalším stanu se totiž podávalo pivo a voněly tam výborné klobásy. Takže si ani nikdo nevzpomněl na obvyklou specialitu, pečené makrely. Plavci mezitím řešili několik posledních otazníků, na jejichž odstranění nebyl v dosavadním průběhu sezóny ještě čas. Všechny se nakonec podařilo vyřešit ve prospěch našich plavců. Nejjednodušší měl úlohu Víteček. Jeho soupeř Ivan Landa dal přednost přípravě na další dlouhou cestu po Americe a do Zářičí vůbec nepřijel. Kubášek s Tomášem Pilátem prohrál. Mohl si však dovolit i mnohem větší bodový odstup a stejně si udržel třetí místo v prestižní kategorii mužů. Druhé místo v této věkové skupině má letos pronajaté Martin Hormon Homolka. Tomu šlo ještě o uhájení druhého místa v absolutním pořadí před mladým pražským veteránem s brněnskými kořeny, Jakubem Valníčkem. Každý bojoval díky Jakubovu pozdějšímu příjezdu v jiné rozplavbě. Po srovnání časů náš Martin svoje druhé místo uhájil .
Výhry na kilometrové trati patřily suverénům letošní sezóny, rekordmanovi Ledové míle Rosťovi Vítkovi a novopečené mistryni světa federace IISA a světové rekordmance na kilometr ve vodě pod 5°C Renatě Novákové, která zdolala Magdu. Ta je zase světovou rekordmankou Ledové míle a mistryně světa federace IWSA. Na stupně vítězů je doprovodila předsedkyně domácího oddílu a přemožitelka kanálu La Manche Dana Zbořilová.
Všechny další trati pak proběhly bez průtahů a ve vzorné režii organizátorů a rozhodčích. Nedošlo ani k žádnému incidentu či k překročení časového limitu.
V kulturním domě na všechny pak již čekal guláš, zákusky, chleby se škvarkovou pomazánkou a na první tři plavce na všech tratích pak ještě hodnotné ceny. Při účasti 82 plavců bylo v sále ještě mnoho volných míst a jistě by se dal použít jako velmi důstojný stánek i pro mnohem větší společnost.
Plavci z Hané tak našli za Čehovickou soutěž více než rovnocennou náhradu.

©Text: Martin Dubina, Foto: Dalimil Marek